Na Slovensku po slovensky

woman doing exercise

Neviem ako vy, no ja som zachytil informáciu, že MZ SR sa rozhodlo riešiť nie dobrú situáciu ohľadne zdravotnej starostlivosti nášho obyvateľstva. Z ich statusov mi vyplýva, že sa na Ministerstve budú usilovať o zabezpečenie dostatočného počtu všeobecných lekárov, aby sa udržala a posilnila primárna starostlivosť. Na získanie nových, mladých všeobecných lekárov chce Ministerstvo použiť motivačný finančný príspevok. Finančný príspevok vo výške päťmiestneho čísla by mal rozbehnúť lekárovu ambulanciu, zadefinovala by sa bohatšia forma odmeňovania a vykreuje sa nová reforma poskytovania zdravotnej starostlivosti. Z tohto tzv. plánu obnovy Ministerstvo vyčlenilo pre tento účel 10 miliónov eur. Veľmi slušný balík, čo poviete?

Pozrime sa stručne na to, čo primárne predstavuje príjem, mzdu všeobecného lekára a čo môžu byť, sú, jeho motivačné stimuly. Všeobecný lekár na základe k a p i t á c i e obdrží od poisťovne mesačnú paušálnu platbu za každého registrovaného poistenca. K príjmu všeobecného lekára patrí aj úhrada za výkony nad rámec mesačnej paušálnej platby – kapitácie (preventívne prehliadky, očkovania, návštevy pacientov a pod.) Treba samozrejme podotknúť, že príjem od zdravotných poisťovní predstavuje celkový príjem lekára slúžiaci na jeho mzdu, zdravotnej sestry, materiálové náklady, prenájom ambulancie či prevádzkové náklady.

A ako sa na skutočnosti pozerá samotná Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva?

Budem ju citovať :

Vzhľadom na charakter mesačných platieb, ktoré lekárovi poisťovňa pravidelne uhrádza má všeobecný lekár istotu základného príjmu. Tento základný príjem – kapitáciu – má lekár bez ohľadu na to, či ho v danom mesiaci registrovaný poistenec navštívil v ordinácii, či mu lekár pomohol, či na vyšetrenie čakal, či sa mu lekár venoval a snažil sa mu pomôcť alebo ho  odporúčal k špecialistom, ktorí si ho medzi sebou prehadzovali a aj tak nepomohli…

Ekonomicky racionálne zmýšľajúci lekár, ktorý chce maximalizovať svoje zisky (aj minimalizáciou nákladov), by mal po zvážení uvedených platobných mechanizmov  postupovať nasledovne:

·        snažiť sa získať a zaevidovať u seba čo najviac poistencov bez ohľadu na to, či im bude schopný pomôcť

·        mať minimálne ordinačné hodiny, aby mal denne čím menej pacientov

·        pracovať pomaly

·        neposkytovať služby nad rámec služieb, ktoré prepláca poisťovňa, pokiaľ si ich pacient nevie uhradiť v hotovosti

·        poslať pacienta k špecialistovi bez ohľadu na nutnosť konzultácie so špecialistom

·        predpisovať lieky „pre istotu“ (aj pre zisk), aby sa pacient preliečil a nemusel opätovne navštíviť ambulanciu a podobne.

 

V systéme kapitácie je výhodné mať veľa poistencov, no málo pacientov. Zveličene to môžeme zhrnúť tak, že súčasný systém financovania pomocou kapitácie motivuje lekára skôr neposkytovať zdravotnú starostlivosť vôbec, ako ju poskytovať efektívne. 

Je teda iba na samotnom lekárovi a jeho hodnotách ako efektívne sa rozhodne poskytovať zdravotnú starostlivosť, keďže systém mu správny smer neukazuje.“

Nebudem teraz komentovať, analyzovať, robiť závery. Som presvedčený, že po prečítaní si urobí každý z vás vlastný obraz, názor. Nedá mi však tak trochu expresívne nepovedať, že praktický lekár svojho poistenca/pacienta spravidla lieči, no nevylieči.

Pre porovnanie sa veľmi stručne zmienim o všeobecnom lekárovi, Janovi Hnízdilovi, českom praktickom lekárovi, ktorý patrí medzi veľkých propagátorov celostnej medicíny. Dovolím si parafrázovať niektoré jeho esenciálne myšlienky :

      Snažím sa pacientovi vysvetliť akú má chorobu a poradím mu, ako sa má v živote chovať, čo by mal zmeniť napríklad vo vzťahoch, aby to viedlo k jeho uzdraveniu

      Nepredpisujem lieky na bolesť. Predpisujem iba lieky potrebné pre „odrazovú plochu“ a ostatné je na pacientovi a jeho následnej pozitívnej zmene

      Nerobím nič iné, len projektujem zdravotné problémy pacienta do súvislostí jeho každodenného života

V žiadnom prípade nebudem a ani to nepovažujem za správne, aby som zaujímal nejaký postoj, či už taký alebo onaký voči práci všeobecných lekárov. Určite si svoju profesiu zvolili s tými najušľachtilejšími predsavzatiami a možno niekedy aj ideálmi, ktoré sa možno časom, praxou tak trochu metamorfovali v prázdnu dezilúziu. No verím, že NIE vždy ich chcením, či priamou vinou.

Tá zodpovednosť by sa mala určite hľadať niekde inde. V systéme, ktorý nastavil štát, ministerstvá, normy, vyhlášky, byrokracia!

A teraz mi dovoľte, aby som vám predstavil front, ktorý charakterizujú termíny – osobný fitness tréner, prevencia zdravia, nutričný kouč, fyzický kouč, osobnostný motivátor, manažér psychosomatiky. Toto sú atribúty definície OSOBNÉHO TRÉNERA FITNESS. Podľa Slovenskej komory fitness, by osobný fitness tréner mal  mať príslušné odborné vzdelanie ( športová škola, fakulta , školenie v akreditovanom vzdelávacom centre ) , vlastné skúsenosti s trénovaním , dlhoročné skúsenosti s trénovaním klientov rôzneho záberu ( vrcholoví športovci , hendikepovaní klienti , poúrazové stavy , bežná klientela) , aktívnu znalosť anglického jazyka, neustále sa edukovať, mať prehľad o tréningových školách a metódach, psychologicko – pedagogické vedomosti a základy fyzioterapie a prvej pomoci.

Dovolím si tvrdiť, že takýchto osobných trénerov fitness rozhodne máme a predstavujú zdravé a početné jadro fitness komunity. A aká je ich práca, ich úloha či poslanie? Než na túto otázku odpoviem, ešte raz si prečítajme, čo hovorí o všeobecných lekároch Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva :

V systéme kapitácie je výhodné mať veľa poistencov, no málo pacientov. Zveličene to môžeme zhrnúť tak, že súčasný systém financovania pomocou kapitácie motivuje lekára skôr neposkytovať zdravotnú starostlivosť vôbec, ako ju poskytovať efektívne. 

Je teda iba na samotnom lekárovi a jeho hodnotách ako efektívne sa rozhodne poskytovať zdravotnú starostlivosť, keďže systém mu správny smer neukazuje.“

 

A teraz si stručne povedzme, čo je podstatnou náplňou práce osobného trénera fitness:

      Pomáha ľuďom/klientom ( ďalej LK ) nadobudnúť dlhodobú homeostázu-duševnú a telesnú rovnováhu

      Rieši zdravotné problémy LK

      Hľadá stratené sebavedomie, návrat silného ega LK

      Stará sa o prevenciu zdravia a imunity LK

      Formuje telesnú schránku, postavu LK želaným smerom

      Manažuje cielené telesné aktivity a racionálnu výživu/stravovanie LK

      Osobne sa venuje LK v športovom zariadení alebo komfortne v priestoroch domova/online

Teraz sa mi natíska otázka, porovnanie, kto je pre človeka „dôležitejší“?

Všeobecný lekár alebo fitness tréner?!

Dáte mi, verím za pravdu, že by nebolo korektné a férové zadefinovať jednoznačnú odpoveď. Všeobecný lekár má svoju dôležitú úlohu, svoje miesto v systéme (starostlivosti o obyvateľstvo). A rovnako má svoje nezastupiteľné postavenie v tomto smere aj osobný fitness tréner.

ALE,

prečo potom štát, príslušné Ministerstvo/á nevenuje/ú rovnakú, podobnú pozornosť aj fitness sektoru, práci osobných trénerov, fitness centrám, prevencii zdravia obyvateľstvo ako prioritného cieľa práve fitness sektora-osobného trénera fitness ?!

Prečo potom štát, príslušné Ministerstvo/á nevyčlenia finančné prostriedky pre podporu práve fitness sektora, zlepšenie ich podnikateľského prostredia?!

Prečo potom štát, príslušné Ministerstvo/á nemotivujú finančnými prostriedkami obec osobných fitness trénerov?!

Verím, že podobných PREČO by ste mi teraz vedeli vysypať oveľa viac.

Záver, výstup

Kompetentní, ktorí „rozhodujú“ o riešení diania v štáte, o prioritách, reálnych veciach buď nemajú základné, podstatné vedomosti o tom, kde je problém a ako sa má riešiť, alebo to vedia a nechcú to riešiť z nejakého dôvodu-lobby, ignorancia, bagatelizácia. V oboch prípadoch to nie je dobré a správne. Ak to bude takto „nezdravo“ pokračovať, tak sa Slováci a Slovensko ešte hlbšie prepadnú do „nezdravého“ suterénu v rámci starostlivosti o obyvateľstvo krajiny. A na záver mi dovoľte oxymoron – štát sme my

Na Slovensku však po „slovensky“